Zielony paznokieć pod żelem.

Plamy w odcieniu zielonym to dość częsty rodzaj przebarwień jakie można zaobserwować na płytce paznokciowej nawet kilka dni po nałożeniu żelu czy akrylu. Jest to nieprawidłowość, którą należy jak najszybciej usunąć.

Powodem pojawienia się takiej barwy jest przeważnie bakteria „pseudonomas aeruginosa” czyli pałeczka ropy błękitnej. Jest to bakteria gram – ujemna posiadająca zdolność do wytwarzania barwników. Według źródeł informacyjnych oprócz tego, że pojawia się pod paznokciami żyje ona również w glebie i w wodzie a także w organizmach zwierząt i ludzi. Najlepszą temperaturą do wzrostu tej bakterii jest 37 °C czyli temperatura ludzkiego ciała.

Wyraz „pseudomonas” z języka greckiego znaczy fałszywa jednostka, zaś „aeruginosa” z łacińskiego znaczy grynszpan czyli związek chemiczny wykorzystywany dawniej jako substancja barwiąca do farb (zieleń miedziana). Na początku odcień zabarwienia przy zainfekowaniu tą bakterią jest żółtozielony, później przechodzi w ciemnozielony. Bakteria ta żywi się keratyną czyli pewnym rodzajem białka, które jest m.in. głównym budulcem paznokcia. Taka bakteria może się pojawić się zarówno na płytce paznokciowej jak i pod nią.

Higiena podczas stylizacji jest bardzo ważna. Wykonywanie takich czynności jak otwieranie drzwi (bo ktoś zapukał), wycieranie nosa chusteczką, odbieranie wiadomości telefonicznej, sprawdzanie czegoś na szybko na komputerze lub dotykanie czegokolwiek innego zwiększa ryzyko przeniesienia różnych drobnoustrojów na skórę i na płytkę paznokcia gdzie może pozostać tam na długi czas. Innym powodem jest niefachowe podklejenie oddzielającej się masy żelowej, akrylowej lub tipsa, albo zaniedbanie miejsca zapowietrzania się paznokci. Do takiego miejsca łatwo dostaje się wilgoć i brud – to idealne warunki do rozwoju bakterii „pseudonomas aeruginosa”. Przyczyną rozwoju bakterii może być również samowolne zabezpieczenie stylizacji przez klientkę poza gabinetem. Gdy zauważy ona niewielkie podpowietrzenie utwardzonego żelu albo akrylu klientki czasami we własnym zakresie próbują zaklejać takie miejsca. Dotyczy to również pęknięcia paznokci, gdzie podręcznym pomocnikiem ma być np. plaster opatrunkowy. Niestety zamiast udać się do gabinetu stylizacji paznokci klientka „wychowuje” sobie bakterię.

W celu usunięcia zielonego miejsca z płytki paznokciowej należy spiłować żel lub odmoczyć akryl, a następnie ten chorobowy nalot delikatnie usunąć drobnoziarnistym pilnikiem np. o ziarnistości 180.
Pilnik używany dla klientki z takim schorzeniem należy niezwłocznie wyrzucić. Absolutnie nie należy go ponownie wykorzystywać, nawet na inne paznokcie u tej samej klientki. Jeśli uda się usunąć zielonkawy nalot to można przedłużać paznokcie jak zwykle. Należy jednak pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu płytki. Trzeba zastosować na nią odtłuszczacz (Cleaner), a następnie primer kwasowy aby dobrze zakwasić to miejsce zapobiegając w ten sposób dalszemu rozwojowi bakterii. Działanie letalne primera kwasowego powoduje zamieranie pałeczek tej bakterii. Przyspiesza niskie ph (kwaśne) oraz wysuszanie płytki. Podczas aplikacji żelu należy nakładać go raczej cieńszymi warstwami, ponieważ osłabiony paznokieć może odczuwać ciepło przy utwardzaniu się produktu w lampie UV. Czyli zamiast dwóch grubszych warstw lepiej nałożyć trzy cieńsze, lub zamiast jednej grubszej nałożyć dwie cieńsze warstwy żelu. Należy obserwować paznokieć tak długo aż miejsce gdzie wcześniej było przebarwienie odrośnie. Jeżeli okolica będzie robić się znowu ciemniejsza należy usunąć produkt i wysłać klientkę do dermatologa. Można wtedy domniemywać, że zakażenie tą bakterią zajęło głębsze warstwy paznokcia i bez leczenia u dermatologa mogłoby doprowadzić do poważnego stanu chorobowego klientki.

Prośba do klientek jeśli zauważycie zapowietrzenie na paznokciu nie podklejajcie tego na własną rękę i nie chodźcie z zapowietrzeniem do następnego dopełnienia Zgłoście się do swojej stylistki aby usunęła zapowietrzenie, odpowiednio zabezpieczyła paznokcia i aplikowała żel na nowo

Ważne! Na dopełnienia drogie klientki przychodźcie regularnie co trzy maksymalnie cztery tygodnie.